Co oznacza dla SEO aktualizacja BERT?

Już minęło trochę czasu od chyba największej i najbardziej innowacyjnej aktualizacji algorytmu wyszukiwania Google, czyli aktualizacj BERT.

By omówić aktualizację BERT trzeba zrozumieć, czym ona jest, bo to termin wcale niezwiązany z SEO, a ze szkoleniem sztucznej inteligencji w zakresie zrozumienia języka ludzkiego przez komputer, czyli z NLP – neurolingwistycznym programowaniem. BERT został opracowany w 2018 roku przez Jacoba Devlina i jego współpracowników z Google. Wywołał on sensację, wręcz zrewolucjonizował rozpoznawanie języka ludzkiego przez algorytmy sztucznej inteligencji. To dzięki niemu chatboty stają się bardziej inteligentne, a tłumaczenie językowe bardziej trafne.

Nic więc dziwnego, że Google postanowiło wykorzystać BERTA. Dzięki temu wyszukiwarka Google jest w stanie zrozumieć kontekst zapytań jej użytkowników ze zdecydowaną większą trafnością, co wpływa w konsekwencji w znacznym stopniu na ranking stron. Słowa kluczowe osadzane w tekstach nie mają już takiej skuteczności. BERT nie szuka kluczowych fraz tylko rozumie całe zdania i ich kontekst. Kończy się w SEO czas optymalizacji tekstów pod frazy oraz podobnych technik. Nadchodzi czas dobrze pisanych tekstów bez zagęszczania słów kluczowych.

Bert ma szczególny wpływ na długie frazy tzw. długiego ogona, gdzie znacznie lepiej sobie radzi w zrozumieniu kontekstu frazy niż poprzednie algorytmy.

Należy pamiętać, że na tym się nie skończy. BERT ciągle się rozwija, to algorytm sztucznej inteligencji, który sam się udoskonala po przez zdobywaną wiedzę, więc będzie z czasem znacznie skuteczniejszy niż jest teraz.

Należy też pamiętać, że powstały już nowe i lepsze wersje BERTA, takie jak RoBERTa, DistilBERT i XLNet, które są jeszcze bardziej skuteczne i zapewne Google i z nich będzie czerpać doświadczenie dla swojej wyszukiwarki.