GPT4All: Nowoczesne podejście do lokalnych modeli językowych

GPT4All: Nowoczesne podejście do lokalnych modeli językowych

W świecie technologii, gdzie modele językowe, takie jak ChatGPT, zdobywają coraz większą popularność, pojawia się pytanie: czy istnieje alternatywa, która pozwoli użytkownikom korzystać z tych zaawansowanych narzędzi lokalnie, bez konieczności polegania na zewnętrznych usługach? Odpowiedź brzmi: tak, i jedna z nich nazywa się GPT4All.

Co to jest GPT4All?

GPT4All to innowacyjny ekosystem otwartoźródłowych modeli językowych w stylu asystenta, które działają lokalnie na procesorze komputera użytkownika. Jego głównym celem jest zapewnienie dostępu do zaawansowanych modeli językowych bez konieczności korzystania z zewnętrznych usług ani narażania prywatności użytkownika.

GPT4All
Trurl-2-13B-GGML czyli Llama 2 13B dostrojona w j. polskim, skwantyzowana i przekonwertowana go formatu GGML działa bez problemu na GPT4All. Chociaż może nie wszystkie odpowiedzi są do końca trafne:) ale to jedynie model 13B.

Kluczowe cechy:

 1. Lokalność i Darmowość: GPT4All działa lokalnie, nie wymagając połączenia z Internetem. Użytkownicy mogą korzystać z niego bez dodatkowych opłat.
 2. Przyjazność dla sprzętu: Został zoptymalizowany pod kątem procesorów konsumenckich, eliminując potrzebę korzystania z GPU. Ważne jest jednak, aby procesor obsługiwał instrukcje AVX a najlepiej AVX2.
 3. Optymalizacja: Efektywnie przetwarza modele językowe o wielkości od 3 do 13 miliardów parametrów na laptopach, komputerach stacjonarnych i serwerach.
 4. Kompaktowość: Modele GPT4All mają rozmiar najczęściej od 3GB do 13GB, co ułatwia ich pobieranie i integrację.

Ecosystem:

GPT4All składa się z kilku kluczowych komponentów:

 • GPT4All Backend: Serce GPT4All, oferujące uniwersalnie zoptymalizowane API w języku C, przeznaczone do uruchamiania wielomiliardowych dekoderów Transformer. Może być rozszerzane do innych języków programowania.
 • GPT4All Bindings: Zawiera obsługiwane języki programowania oraz interfejs wiersza poleceń (CLI).
 • GPT4All API: Wciąż w fazie rozwoju, ma wprowadzić punkty końcowe REST API, które pomogą w pobieraniu uzupełnień i osadzeń z modeli językowych.
 • GPT4All Chat: Natywna aplikacja dla systemów macOS, Windows i Linux. Umożliwia korzystanie z funkcji GPT4All jako aplikacji czatu. Wzbogacona o wtyczki, takie jak LocalDocs, pozwala użytkownikom rozmawiać z lokalnymi plikami, zapewniając prywatność i bezpieczeństwo.
 • GPT4All Datasets: Inicjatywa Nomic AI, oferująca platformę Atlas do łatwego zarządzania i kuracji zestawów danych do szkolenia.
 • GPT4All Open Source Datalake: Przejrzysta przestrzeń dla wszystkich, umożliwiająca dzielenie się danymi do strojenia asystenta. Demokratyczne podejście pozwala użytkownikom przyczynić się do rozwoju projektu.
Możliwości konfiguracyjne nie są zbyt imponujące.

Wsparcie dla wielu modeli:

Obsługuje sześć różnych architektur modeli:

 • EleutherAI’s GPT-J
 • Meta’s LLaMA
 • Mosaic ML’s MPT
 • Replit
 • TII’s Falcon
 • BigCode’s StarCoder

Te architektury są regularnie aktualizowane, zapewniając optymalną wydajność i jakość. W szczególności modele GPTJ i MPT wykazały konkurencyjną wydajność w porównaniu z LLaMA, a innowacje w modelach MPT wskazują na obiecujące przyszłe rozwinięcia.

Plusy:

 1. Lokalne działanie na procesorze: Główną zaletą GPT4All jest możliwość korzystania z modeli na zwykłym komputerze PC, wykorzystując jedynie procesor. Dzięki temu użytkownicy nie muszą polegać na zewnętrznych usługach ani martwić się o prywatność i bezpieczeństwo swoich danych.
 2. Akceptowalna szybkość: Mimo że działa na procesorze, jego szybkość jest akceptowalna dla wielu zastosowań.
 3. Prosta instalacja: Ustawienie środowiska dla GPT4All jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy kilka poleceń w Pythonie, aby rozpocząć korzystanie z tego narzędzia.
 4. Wsparcie dla Windows: GPT4All działa bezproblemowo na systemie Windows, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla szerokiej grupy użytkowników.
 5. Otwartoźródłowy i darmowy: GPT4All jest dostępny za darmo i ma otwarty kod źródłowy, co oznacza, że społeczność może aktywnie uczestniczyć w jego rozwoju.
 6. Olbrzymia liczba darmowych modeli dostępna na huggingface.co

Minusy:

 1. Brak wsparcia dla GPU: Jednym z głównych ograniczeń GPT4All jest brak /przynajmniej na razie/ możliwości korzystania z GPU, co może wpłynąć na szybkość działania dla bardziej złożonych zastosowań.
 2. Ograniczone możliwości ustawienia hiperparametrów: Użytkownicy mogą napotkać trudności w dostosowywaniu modelu do swoich specyficznych potrzeb z powodu ograniczonych możliwości konfiguracji.
 3. Kwantyzowane modele: Kwantyzacja może wpłynąć na jakość wyników generowanych przez model, co może być problematyczne w niektórych zastosowaniach.

Strona projektu: https://gpt4all.io/

Dodaj komentarz