Grok: Innowacyjny Chatbot od Elona Muska

Grok: Innowacyjny Chatbot od Elona Muska z Wiedzą w Czasie Rzeczywistym

SI nieustannie ewoluuje, a najnowszym przejawem tej dynamiki jest Grok – chatbot SI, który ma ambicje zmierzyć się z ugruntowaną pozycją ChatGPT. Elon Musk i xAI ujawnili niedawno, że Grok zostanie wyposażony w najnowszą wiedzę o świecie dzięki aktualizacjom z platformy Twitter, co czyni go najbardziej aktualnym systemem konwersacyjnym AI dostępnym na rynku.

Unikalna przewaga Groka: Grok ma dostęp do wiedzy w czasie rzeczywistym dzięki platformie 𝕏. To stanowi podstawową i wyjątkową zaletę tego systemu, która wyróżnia go na tle innych dostępnych chatbotów.

Kim jest Grok?: Grok jest zainspirowany dociekliwą sztuczną inteligencją z klasycznej powieści science fiction „Autostopem przez Galaktykę„. Ma być bystrym, humorystycznym i kompetentnym asystentem AI, który może prowadzić naturalne konwersacje na szeroki zakres tematów. Demonstracje udostępnione na Twitterze pokazują, że Grok rozumie humor i reaguje własnymi żartami oraz zabawnymi ripostami, co sprawia, że jest bardziej zabawny i angażujący w rozmowę niż inne, bardziej robotyczne chatboty.

Serce Groka – Grok-1: Podstawą Groka jest Grok-1, najnowszy duży model językowy (LLM) stworzony przez xAI. Model ten posiada 63,2 miliarda parametrów.

Przełom w uczeniu maszynowym: Badacze xAI osiągnęli znaczące postępy w efektywności treningu, co pozwoliło Grok-1 osiągnąć zaawansowany poziom możliwości przy użyciu mniejszej mocy obliczeniowej w porównaniu do modeli porównywalnych.

Wydajność Groka: W standardowych testach rozwiązywania problemów matematycznych i pytań wielokrotnego wyboru, Grok-1 przewyższa inne systemy AI trenowane przy podobnych zasobach, takie jak GPT-3.5 czy Claude od Anthropic.

Unikalne cechy Groka:

  • Grok posiada aktualną wiedzę o świecie dzięki aktualizacjom z Twittera.
  • Grok wyróżnia się większym poczuciem humoru w odpowiedziach w porównaniu do innych chatbotów.
  • Może jednocześnie wykonywać wiele zadań i łączyć kilka okien czatu.
  • Obsługuje do 25 000 znaków w oknie wejściowym.
  • Grok szybko się rozwija. Po dwóch miesiącach treningu już przewyższył GPT-3.5 w benchmarku MMLU!
  • Grok odpowie na pikantne pytania, które zwykle są odrzucane przez większość innych systemów AI.

Jak uzyskać dostęp do Groka: Obecnie xAI wprowadza Groka w ograniczonej becie tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych, aby zebrać opinie przed szerszym publicznym wydaniem. Po zakończeniu testów beta Grok nowy chatbot ma być dostępny dla wszystkich abonentów X Premium+ w cenie 16 USD miesięcznie lub 168 USD rocznie.

Dodaj komentarz