Liquid AI i Płynne Sieci Neuronowe

Innowacja w Sztucznej Inteligencji: Liquid AI i Płynne Sieci Neuronowe

Liquid AI, nowy projekt Danieli Rus z MIT, wprowadza na rynek nowatorską technologię sztucznej inteligencji opartą na tzw. płynnych sieciach neuronowych. Firma, która niedawno wyszła z ukrycia, pozyskała 37,5 miliona dolarów w dwóch rundach finansowania seed. Wśród inwestorów znaleźli się Samsung Next i inni znaczący gracze, co podniosło wartość firmy do 303 milionów dolarów.

Założycielami Liquid AI są nie tylko Rus, ale także Ramin Hasani (CEO), Mathias Lechner (CTO) i Alexander Amini (główny naukowiec). Wszyscy mają związki z MIT i przyczynili się do rozwoju płynnych sieci neuronowych, technologii, która zrewolucjonizuje świat AI.

Płynne sieci neuronowe, zainspirowane mózgiem nicieni, wyróżniają się elastycznością i mniejszymi wymaganiami obliczeniowymi w porównaniu do tradycyjnych modeli AI. Na przykład, model do autonomicznej jazdy może działać na Raspberry Pi. Takie sieci mają też mniejszą liczbę parametrów i neuronów, co ułatwia ich interpretację i analizę.

Unikatową cechą płynnych sieci neuronowych jest ich zdolność do adaptacji parametrów w czasie, co pozwala im radzić sobie ze zmieniającymi się warunkami, nawet tych nieprzewidzianych w trakcie treningu. W testach, te sieci przewyższały inne algorytmy w przewidywaniu przyszłych wartości w różnych zestawach danych, od chemii atmosferycznej po ruch drogowy.

Zastosowania płynnych sieci neuronowych są szerokie, od autonomicznych dronów po analizę danych sekwencyjnych, jak elektryczne sieci energetyczne czy transakcje finansowe. Liquid AI zamierza komercjalizować tę technologię, oferując infrastrukturę AI i platformę do tworzenia modeli dla klientów. Firma, z zespołem liczącym obecnie 12 osób i planami rozwoju, stawia na bezpieczeństwo i odpowiedzialność w świecie AI, oferując efektywne, wiarygodne i łatwe do wyjaśnienia modele dla szerokiego zakresu zastosowań.

Dodaj komentarz